Şekerli bir kafe: Cafe Az Şekerli

Cafe Az Şekerli’yi diğer kafelerden ayıran en önemli şey ürünlerinin ev yapımı olması ve Bodrum’da kendi bahçelerinden getirdikleri limonla, mandalinayla ve narla meyve sularını kendileri yapmaları...

Yazar Hakkında

+ Yazarın diğer yazıları

Cafe Az Şekerli, Elçi Sokak’ta yer alan küçük bir işletme, aile işletmesi. Delfin ve Cemal Karatay tarafından işletilmekte olan Az Şekerli’nin geçmişi taa Bodrum’a dayanıyor. Kurumsal işlerinden “kovulup” 2015 yılında Bodrum’da işletmeye başladıkları Cafe’yi 2017 Nisan’ında Ayrancı’ya taşımışlar. Buranın renkli ve minimal bir görüntü sunuyor olması ilgimizi çekti ve sohbet etmek istedik, teşekkür ederiz.

Cafe Az Şekerli’yi diğer kafelerden ayıran en önemli şey ürünlerinin ev yapımı olması. “Her şey evinizdeki gibi” şeklinde tarifledikleri pastalar, kurabiyeler, poğaçalar “ev yapımı gibi” değil ev yapımı. Günümüzde devasa soğuk makinelerin yüzlerce kilo üretip paketlediği ürünler yerine Bodrum’da kendi bahçelerinden getirdikleri limonla, mandalinayla ve narla meyve sularını kendileri yapıyor. 

Az Şekerli’nin olduğu yerde bir sürü mekan açıldı kapandı şimdiye kadar ancak Az Şekerli’nin uzun zamandır burada olmasının sebebi ürün çeşitliliği olabilir. Küçük bir yer olmasına rağmen hem keyif yapma fırsatı hem de açlığınızı gidermenin aperatif yolları burada mevcut. Sandviç, klasik tost, Ayvalık tostu ve daha birçok hızlı tüketilebilecek ürünü taze olarak bize sunuyor. 

Pandemi öncesinde sevdiklerimizle kafede buluşup oturabiliyor saatlerce sohbet edebiliyorduk. Cafe Az Şekerli de bu amaçla çok tercih ediliyordu. Onlar da misafirlerine porselen demlikte çaylar demliyor, Türk kahvesi, Espresso, Americano, Latte, Toblerone, After8, Marshmallowlu kahveler yapıyordu. Özellikle böyle sempatik bir Cafe için olmazsa olmaz tatlıdır tabii ki. Cheesecake, Tiramisu, Mozaik Pasta, Alman Pastası, Ağlayan Pasta gibi tatlı çeşitleri de var. Tüm ürünlerin ortak özelliği doğal, ev yapımı ve emek harcanmış olması. Pandemi sürecinde hala çalışmaya devam eden Cafe, siparişlerini online sipariş sitelerinden almaya devam ediyor. 

Delfin ve Cemal Karatay bize ve Ayrancı’ya şunları söylüyor: “Ayrancı’da esnaf olmaktan çok memnunuz. Müşterilerimizle sadece alıcı-satıcı değiliz, uzun sohbetler eder şakalaşırız. Esnaf komşularımızsa çok yardımsever. Aynı zamanda Ayrancım Gazetesi de Ayrancılılar’ın birbirine yakın hissetmesini sağlıyor.

CAFE AZ ŞEKERLİ 
Yukarı Ayrancı Mahallesi, 
Elçi Sokak, No:24 Ankara
0312. 467 79 00

Ücretsiz E-Bülten Abonesi Olun

2 Responses to “Şekerli bir kafe: Cafe Az Şekerli”

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir