Mozaik sanatçısı Sinan Erdem eserlerini sergiledi.

ARTANKARA katılımcılarından mozaik sanatçısı Sinan Erdem, her yaş grubunun ilgisini çekeceğini düşündüğü mozaik sanatını öğrenmek isteyenleri, Ayrancı, Yazanlar Sokak’taki atölyesine bekliyor.

Yazar Hakkında

Web | + Yazarın diğer yazıları

Dünyaca meşhur mozaiklere sahip ülkemiz bu konuda çok şanslı

Mozaik sanatçısı Sinan Erdem Gazeteci Muharrem Sarıkaya ile

Şehrimizin önemli uluslararası fuarlarından biri olan, 30 Mart – 3 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleşen “ARTANKARA – 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı” gerek yurt içinden gerekse yurtdışından birçok sanatçıya ev sahipliği yaptı.

Fuara, 1969’dan bu yana semtimizin bir sakini olan değerli mozaik sanatçısı Sinan Erdem de eserleri ile katıldı. Erdem, kendisi ile yaptığımız söyleşide mozaik sanatı ve ARTANKARA hakkındaki sorularımızı cevapladı:

Mozaik sanatı hakkında bilgi verir misiniz?

Küçük, muhtelif materyallerin renkli parçalarının yan yana yapıştırılmasıyla oluşturulan resim ve desenlere mozaik adı veriliyor. Bir sanat dalı olan mozaiğin geçmişi çok eski çağlara kadar dayanıyor. İlk yapılmaya başladığı günden bu yana kullanım alanı genişleyen mozaik, sokaklarda, havuz içlerinde, evlerin dış ve iç cephesinde ve daha birçok alanda görsel zenginliği artırmak için kullanılmıştır. Hatta evlerde kullanılması bir zenginlik gösterisi sayılmıştır. Antik dönemde kullanılan renkli doğal taşlar günümüzde de mozaik sanatının vazgeçilmez birer parçası.

Ülkemiz bu konuda oldukça şanslı bir konumda. Dünyaca meşhur mozaiklere sahibiz;  Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi, Misis Antik Kenti’nden kalma eserlerin sergilendiği Adana Yüreğir’deki Misis Mozaik Müzesi gibi.

Mozaik sanatçısı Sinan Erdem’in ArtAnkara’da sergilediği eserleri

Taş mozaik ile cam mozaik arasında ne gibi bir fark vardır?

En bariz fark, materyal farkı; teknik çalışma ve detay oluşumlar açısından klasik mozaik temel prensipleri ile çalışılmakta. Modern yapı içerisinde daha kendine has bir tarzı olan cam mozaik, günümüzde bir çok sanatçı tarafından yapılıyor.

Mozaik konusunda gençlere ne gibi önerileriniz olacak?

Sadece gençler değil, her yaş grubu bu güzel sanat dalı ile ilgilenebilir. Muhtelif özel atölyeler olduğu gibi belediyemizin halk evlerinde de mozaik dersleri veriliyor. Ben de Yazanlar Sokak’taki atölyemde mozaik dersleri veriyorum.
@sinanerdemmosaicart adresli instagram hesabımdan duyurulara ulaşılabilir. 

Peki ARTANKARA fuarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu sene 7.’si yapılmış olan ARTANKARA Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı gerek dünyanın muhtelif ülkelerinden gerekse Türkiye’mizin dört bir yanından gelen sanatçılara kucak açtı. Son derece önemli bir sanat aktivitesi olduğu kanaatindeyim, hem sanatçılar için hem de sanatseverler, koleksiyonerler ve sanat galerileri için. Pandemi döneminde olmamıza rağmen son derece yüksek ilgi görmüş olan fuar birçok ünlü simayı da ağırladı. Dileğimiz, benzeri etkinliklerin daha sık yapılması.

Ücretsiz E-Bülten Abonesi Olun

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir