Meksikalı sanatçıdan Ayrancı’ya hediye

Meksikalı sanatçı Kathrina Rupit, Güvenlik Caddesi’ndeki bir binanın duvarına mural çalışması yaptı. Rupit, “İlk defa geldiğim ülkenizde ilk eserimi Ayrancı’da yapma fırsatım doğmuş oldu, Tüm Ayrancılılara hediye ediyorum” diyor.

Yazar Hakkında

Web | + Yazarın diğer yazıları

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı için Ankara’da bulunan Meksikalı sanatçı Kathrina Rupit, Güvenlik Caddesi’ndeki bir binanın duvarına mural çalışması yaptı. Rupit, “İlk defa geldiğim ülkenizde ilk eserimi Ayrancı’da yapma fırsatım doğmuş oldu, Tüm Ayrancılılara hediye ediyorum” diyor.

Ankara’da 2015 yılından beri düzenlenen ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı kapsamındaki etkinlikler bu yıl pandemi koşullarında gerçekleştirildi. Sanatçıların fuar sonrası etkinlik adresi de bu yıl Ayrancı oldu. Çankaya Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen en dikkat çekici etkinliklerden biri mahallemizde bulunan Meksika Büyükelçiliği’nin iş birliğiyle yapıldı. 

Eser, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü Meksika’nın Türkiye Büyükelçisi José Luis Martínez y Hernández, Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner, Ayrancı bölgesi muhtarları ve halkın katılımıyla açıldı

Büyükelçiliğin güzel bir projeye imza atmasıyla semtimizde bir ilk gerçekleştirilmiş oldu; Meksikalı sanatçı Kathrina Rupit, Güvenlik Caddesi’nde seçilen bir binanın duvarına mural (duvar resmi) çalışması yaptı. Rupit’in meraklı bakışlar altında bir haftada yarattığı eser, 12 Nisan 2021 Pazartesi tarihinde Meksika’nın Türkiye Büyükelçisi José Luis Martínez y Hernández, Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner, Ayrancı bölgesi muhtarları ve halkın katılımıyla açıldı.

Kathrina Rupit Ayrancım Gazetesi için sorularımızı yanıtladı.

Açılış sırasında sanatçı Kathrina Rupit ile sohbet etme fırsatı da yakaladık. Rupit, Ayrancım Gazetesi için sorularımızı yanıtladı:

Kendinizden biraz bahseder misiniz, sanata nasıl başladınız?

Mural sanatını, küçüklüğümden beri yaklaşık 13 yaşımdan itibaren yapmaya başladım, çok seviyorum resim yapmayı. Büyümeye başladıkça onu sanata dönüştürmeye çalıştım. Önceleri grafitti ile başladığım eserlerimi daha sonra murala çevirmeye başladım. 

Mural nasıl doğuyor Meksika’da?

Evet mural dediğimiz sanat Meksika’ya özgü, grafitti ile birleşen ve kendi kültürel bakışını ortaya koyarak oluşan bir form olarak karşımıza çıktı. 

Hangi ülkelerde çalışmalarınız var?

Yaşadığım İrlanda’da pek çok resim yaptım, ABD, Hindistan, İspanya, Portekiz’de mural eserlerimi yaptım. Türkiye’de ilk kez yapıyorum.

Size nasıl ulaşıldı bu eseri yapmanız için?

Meksika Büyükelçiliği, Ankara’da düzenlenen ArtAnkara Festivali bünyesinde katkıda bulunmak için benimle iletişime geçti. Sevinerek kabul ettim. İlk defa geldiğim ülkenizde ilk eserimi Ayrancı’da yapma fırsatım doğmuş oldu bu sayede. Tüm Ayrancılılara hediye ediyorum. 

Çalışmalarınızı nereden takip edebiliriz?

Resimlerimde koyduğum imza aynı zamanda benim instagram hesabım; @kinmx. Teşekkürler.

Ücretsiz E-Bülten Abonesi Olun

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir