Ayrancı Semt Meclisi kuruluşu için ‘merhaba’ niyetine notlar

123 mahalleden oluşan Çankaya’da, sosyolojik özellikleri ve bölgesel yakınlıkları gözetilerek mahallelerimizin bir araya gelmesiyle semt meclisleri kurulmakta. Şu ana kadar toplam kırk dokuz mahalleyi kapsayan 6 semt meclisi kuruldu. Remzi Oğuz Arık, Güvenevler, Aziziye, Ayrancı, Güzeltepe mahallelerini kapsayan ‘Ayrancı Semt Meclisi’ de bu dönem için kurulması kararlaştırılan ilk meclisimiz olacak.

Yazıya kent konseyleri ve Çankaya Kent Konseyi’nden özet de olsa bahsederek başlamak isterim. Kent konseyleri; 1992 yılında Birleşmiş Milletler Rio Yeryüzü Zirvesi’nde 21. yüzyıl gündemini belirleyen ‘Gündem 21’ başlıklı bir eylem planının kabul edilmesiyle hayata geçti.

Yerel Gündem 21 Eylem Planı’nın 28. bölümü, “yerel yönetimlerin öncülüğünde, sivil toplumun ve diğer ortakların, birlikte kendi sorunlarını ve önceliklerini belirleyerek, kentleri için çalışmalarını”önermekte.

Ülkemizde de 3 Temmuz 2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 76.maddesine dayanılarak Kent Konseyleri Yönetmeliği hazırlandı. Yönetmelik 13 Temmuz 2005 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Madde 76– Belediyeler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin varsa üniversitelerin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve mahalle muhtarlarının temsilcileri ile diğer ilgililerin katılımıyla oluşan kent konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar.

Kent konseyinde oluşturulan görüşler belediye meclisinin ilk toplantısında gündeme alınarak değerlendirilir. Kent konseyinin çalışma usul ve esasları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanacak yönetmelikle belirlenir.

Çankaya Kent Konseyi de 13 Ekim 2009 tarihinde gerçekleştirdiği ilk genel kurulunun ardından çalışmalarına başladı. Kent konseyleri yönetmeliği kent konseylerine kadın ve gençlik meclisini kurmayı zorunlu kılıyor (madde 4/c). Yine yönetmelik konseyin organlarını işaret ettiği kısımda da meclisleri konseyin ana organlarından biri olarak belirtiyor (madde 9/c).

Çankaya Kent Konseyi kadın, engelli, gençlik meclislerinin yanı sıra semt meclisleri ile Çankaya’da tüm komşularımızla iletişimi ve hep birlikte yürümeyi önüne koyuyor. 123 mahalleden oluşan Çankaya’da, sosyolojik özellikleri ve bölgesel yakınlıkları gözetilerek mahallelerimizin bir araya gelmesiyle ‘semt meclisleri’ kurulmakta. Şu ana kadar kurulmuş ve toplam olarak 49 mahalleyi kapsayan semt meclisleri ise şunlar:

Çayyolu Semt Meclisi; Çayyolu, Ümit, A.Taner Kışlalı, Koru, Mutlukent, Yaşamkent, Dodurga, Alacaatlı, Konutkent mahalleleri. Kırkonaklar Semt Meclisi; Kırkkonaklar, Aşıkpaşa, Boztepe, Bademlidere, Aşağı İmrahor, Orta İmrahor, Yakup Abdal mahalleleri.

Seyranbağları Semt Meclisi; Seyranbağları, Umut, Mimar Sinan, Zafertepe, Tınaztepe, Esatoğlu, Göktürk, Doğuş, Metin Oktay, Muhsin Ertuğrul, Murat, Yüzüncü Yıl, Bayraktar, Bağcılar mahalleleri. 

Sokullu Semt Meclisi; Sokullu Mehmet Paşa, Harbiye, İlkadım, Aydınlar, Şehit Cevdet Özdemir, Öveçler mahalleleri. 

Üniversiteler Semt Meclisi; Üniversiteler, Mustafa Kemal, Söğütözü, Beytepe mahalleleri.

100. Yıl Semt Meclisi; Çiğdem, Çukurambar, İşçi Blokları, Kızılırmak mahalleleri.

İncesu Semt Meclisi; İncesu, Zafertepe, Arka Topraklık, Dilekler, İleri mahalleleri.

Ayrancı Semt Meclisi kuruluş çalışmaları

Çankaya Kent Konseyi 2021-2024 dönemi hedeflerinde tüm mahalleleri kapsayacak biçimde çalışmalarını sürdürme kararı aldı. Remzi Oğuz Arık, Güvenevler, Aziziye, Ayrancı, Güzeltepe mahallelerini de kapsayan semt meclisi bu dönem için kurulması kararlaştırılan ilk meclisimiz olacak. ‘Ayrancı Semt Meclisi’ kuruluş çalışmaları hazırlık süreci açısından belirli bir birikimi taşıyor. Daha önce de Ayrancım Gazetesi benimle söyleşi yaptığında Ayrancı “Ankara’nın kadim semtidir” demiştim. Entelektüel birikimi, sosyal yapısı ve öteki olana hoş görülü yaşam kültürü ile Ankara’ya kattıkları hem tarihsel hem de güncel. Ayrancı Semt Meclisi çalışmalarına tüm komşularımızın katkı koyacağına inanıyorum, ‘Merhaba!’

Yazar Hakkında

+ Yazarın diğer yazıları
Ücretsiz E-Bülten Abonesi Olun

Yazı için yorumlar var “Ayrancı Semt Meclisi kuruluşu için ‘merhaba’ niyetine notlar”

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir