Ayrancı Semt Meclisi’nin kapsayıcılığı

Ayrancı Semt Meclisi adında bir Whatsupp grubumuz yok, Facebook hesabımız yok, Twitter ve Instagram hesabı yok. Bunlar Ayrancı Semt Meclisi “oluşunca” kurulacak ve sorumluları tarafından yönetilecek. Semt meclisimiz kapsayıcı olacak, kucaklayacak, sorunları çözmeye aday olacak, her kesimle iletişimi sürdürecek, ihtiyaçları giderecek, başarılı olacak, iş yapacak, iş yapacak, iş yapacak.

Yazar Hakkında

alinecatikocak@gmail.com | + Yazarın diğer yazıları

1967 Ankara doğumlu. Gazi Üniversitesi Ekonometri Bölümünden mezun oldu. 1995 yılından bu yana kendi firmasında yayıncılık yapmaktadır. 2014-2019 arasında Çankaya Belediyesi Meclis Üyeliği yaptı.

Ayrancı’nın da semt meclisi kuruluyor. Aslında pandemi öncesinde geniş katılımlı bir toplantı yapılmış ve Çankaya Kent Konseyi Başkanı Mustafa Coşar semt meclislerinin ne olduğunu burada herkese ifade etmişti. Başka konuşmalarda yapıldı ve semt sakinleri tarafından, muhtarlar tarafından bir katılım iradesi ortaya konuldu.

Araya pandemi yasakları, sokağa çıkma kısıtlamaları, toplantı kısıtlamaları girdi. Dolayısıyla semt meclisi kuruluşu ertelendi, bugünlere kaldı. Şimdi semt meclisi oluşumu için bir hareketliliğin olduğunu görüyoruz. Toplantılar, buluşmalar, tanışmalar oluyor. Olmasından daha doğal birşey yok.

Ayrancı’nın bir konuşma, müzakere ve iletişim geleneği zaten var. Muhtarlarımızın hepsi bunun odağı oldular. Her türlü iletişime açık bir süreç işlettiler. Semt meclisinde bu daha da artarak sürecek, bunu görüyoruz, bekliyoruz.

Ayrancı semt meclisimiz, içerdiği 5 mahalle ve yaklaşık 50 bin nüfusu kapsayacak, kucaklayacak, semtin etkinliğini ve çeşitliliğini yansıtacak bir içerikte oluşacaktır. İçerisinden daha az sayıda kişinin görev almasıyla bir yönetim oluşacak ama meclis herkesin katılımına açık olacak, çalışmalarını açık olarak yürütecek.

Bunun için Çankaya Kent Konsey yönetimi bir çalışma ortaya koydu; üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü bir grup mahallelerde anket çalışması yapıyorlar, semt meclisinin kuruluş süreciyle ilgili toplantılara katılıyorlar, toplantı tutanaklarını tutuyorlar. Yani bütün süreç akademik bir kayıt altına alınıyor. Konsey yönetiminde değerli akademisyen hocalarımız var, onlar bu çalışmanın danışmanlığını yapacaklar. Sürecin sonunda bir araştırma raporu olarak yayınlanacak. Doğrularıyla, eksikleriyle diğer süreçlere yol gösterici olacak.

Çankaya Kent Konseyi başkanı Mustafa Coşar genel kurul konuşmasının önemli bir bölümünü kent konseyinin ne olacağı üzerine değil “ne olmayacağı” üzerine kurmuştu. Şimdi bu anlayışı kent konseyini yönetimine taşıdı, orasını bir kavga yeri olmaktan uzak tutarak, katılımcı ve açık bir iletişimle yönetiyor. Biz de bunu görerek çalışmalara destek oluyoruz, içinde yer alıyoruz.

Aynı tutumu Ayrancı Semt Meclisi’nde sürdürmek kararlılığındayız.

-Ayrancı Semt Meclisi çalışmalarını yaparken sekter tavırlardan uzak kalacak. 

-Burasını bir Whatsupp grubu haline getirmeyecek. 

-Semti sahte Facebook hesabından yönetmeyecek. 

-Çankaya Kent Konseyi’nin çalışma anlayışını ve programını yok etmeye, onun yerine başka bir anlayışı zorlamaya kalkmayacak. 

-Bu zemini rövanş zemini olarak görmeyecek. 

-Diğer semt meclislerinin çalışmalarıyla oluşmuş olan iklime zarar vermeyecek.

-“Ben olmazsam, olmaz” tutumu sergilemeyecek.

Kapsayıcı olacak, kucaklayacak, her kesimin sesi olacak. En önemlisi kavgadan uzak duracak, semti bölmeyecek, dedikoduyu, kötü dili, ayrıştırmayı buradan uzak tutacak.

Sorunları çözmeye aday olacak, her kesimle iletişimi sürdürecek, ihtiyaçları giderecek, başarılı olacak, iş yapacak, iş yapacak, iş yapacak…

Ücretsiz E-Bülten Abonesi Olun

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir