Ayrancı’da Asya lezzet durağı

Tayland ve Türkiye vatandaşı olan Derya (Daranee) Hanım’ın, kızlarıyla beraber işlettikleri bu güzel lezzetlerin saklı olduğu Thai Asian Shop bir yıldır faaliyette.

Semtimizin son yıllarda güzel değişimlere sahne olduğunu keyifle izliyoruz.

Her sokakta açılan birbirinden güzel kafeler yanında sanat merkezleri ve sanat atölyeleri geçip gittiğimiz sessiz sokakları renklendirmeye ve mahallemizin dokusuna güzel dokunuşlarda bulunmaya başladı.

Özgün dokularının hızla bozulduğu kent merkezleri ve sistemin bize dayattığı garabet AVM kültürü gibi olumsuzluklarının aksine böylesi güzel bir gelişmenin Ayrancımıza kattığı mutluluk bizi yaşadığımız alanla daha çok bütünleşmemizi, daha fazla zaman geçirmemizi sağlıyor.

Yürüdüğümüz her sokakta karşımıza çıkan sürprizlerden bir tanesi de Meneviş Sokak No:56’da bizi bekliyor. 

Tayland ve Türkiye vatandaşı olan Derya (Daranee) Hanım’ın, kızları Süreyya Çopur ve Semra Li ile beraber işlettikleri çok şirin döşenmiş, küçük ama çeşitleri bol Thai Asian Shop aslında bir yıldır faaliyette. Pandemi süreci nedeniyle belki pek çoğumuzun görme fırsatını bulamadığı bu güzel lezzetlerin saklı olduğu mekanı gelin birlikte tanıyalım:

Aile işletmesi olarak açıldık yaklaşık bir yıl önce. Tam da pandemi’nin ortasına denk geldi açılışımız. Tüm ürünlerimiz Uzak Doğu’dan geliyor. Dükkanımızda soya sosu, makarna çeşitleri, suşi malzemeleri, çeşitli soslar mevcut. Özellikle makarna çeşitlerimiz çok tutuluyor, pirinç, tatlı patates, yeşil fasulye makarnaları çok meşhur. 

Paket ürünlerin yanında taze sebzelerimiz ve annemin yaptığı farklı ürünleri de bulunduruyoruz dükkanımızda. Kişniş, limon otu, gölevez, tatlı patates, farklı patlıcan türleri, papaya, acı biber gibi sebze ve meyvelerin yanında Kimçi dediğimiz lezzetli lahana turşusu ve oldukça hafif Tayland tatlılarımız da var. 

Haftanın bir veya iki günü Uzak Doğu yemekleri de yapıyoruz gelen sipariş üzerine. 

Epey ilgi gördük açıldığımız günden beri. Özellikle elçiliklerden çok geliyorlar. Ankara’da bu alanda ilk dükkan olmamız nedeniyle çok sevindiklerini söylediler. Endonezya, Filipin, Tayland, Çin, Kore başta gelmek üzere batı ülkelerinin elçilikleri de iyi müşterilerimiz arasında. 

Son aylarda Ayrancılı dostlarımız da çok rağbet etmeye de başladılar. Instagram hesabımızdan bizi görüp gelen başka semtlerden de dostlarımız var. 

Ürünlerimizin genelde marketlere göre daha ucuz olmasının nedeni döviz değişimlerini anında etikete yansıtmalarından kaynaklanıyor. Biz yenisi gelene kadar ürünlerimizi eski fiyattan satmaya devam ediyoruz. Böyle bir prensibimiz var yani. 

Babam diplomat olduğu için biz hep yurtdışında yaşadık yıllarca. Hollanda’da doğup büyüdüm, Danimarka ve Bahreyn’de de yaşadık uzun süre. Kardeşimle birlikte üniversiteyi burada okuduktan sonra babamın emekliliği ile beraber ailece yerleşmiş olduk. Son bir yıldır da bu dükkanı annemle beraber işletiyoruz. Tüm Ayrancılı dostlarımızı misafir etmek isteriz.”

Bize nezaket gösterip mercimek ve yeşil çay tozuyla yaptığı tatlıyı ikram eden Derya Hanım’a ve kızı Süreyya’ya çok teşekkür ediyoruz. Bu arada yakın bir zamanda lokanta açma planlarının olduğunu da kendilerinden öğrendik. 

Umarız uzun yıllar boyunca Ayrancımızın lezzet duraklarından biri olmaya devam ederler. 

Yazar Hakkında

+ Yazarın diğer yazıları
Ücretsiz E-Bülten Abonesi Olun

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir