Hakkımızda

Ayrancı Semti Kent Kültürü ve Dayanışma Derneği

Ayrancım Derneği Logo

Kuruluş öyküsü

27 Ağustos 2017 tarihinde Ayrancı semtindeki bir avuç mahalle sevdalısı ile başlayan Ayrancı Semt Gazetesi çalışması zaman içerisinde genişleyerek ve evrilerek Eylül 2018’de bir dernek çalışmasına dönüştü.

O tarihteki başvurularımız sonunda
1 Ağustos 2019 tarihinde Ayrancım Derneği kuruluşunu tamamladı.

* Ayrancı semtindeki 5 mahalleyi içeren

* Öncelikli olarak kent kültürünü geliştirmeyi hedefleyen

* Ve “bu duyguları paylaşan” komşularımızla bir dayanışmayı filizlendirmeyi amaçlayan

derneğimizin adını “Ayrancı Semti Kent Kültürü ve Dayanışma Derneği” olarak belirledik. Kısa adı “Ayrancım Derneği” olarak kullanılmaktadır.

Logomuz

Logomuz Ayrancı semtinin baş harfi olan küçük a harfidir.

Semtin beş mahallesini birleştiren ve semtte yaşayan farklı renkleri, kültürleri, anlayışları içinde barındıran 5 renkli logomuz aslında Ayrancı’nın bütünlüğünü ve dayanışmasını bütün renkliliği ama sadeliği ile ortaya koyuyor diye düşünüyoruz.

Derneğin Amacı

Derneğin amacı, Ayrancı semtinde bulunan Ayrancı, Aziziye, Güvenevler, Güzeltepe ve Remzi Oğuz Arık mahallelerinde kent yaşamı ve kültürünü katılımcı, demokratik ve çağdaş koşullarda geliştirmek ve zenginleştirmek, kentlilik bilincinin oluşturulmasına katkıda bulunmak, kentler ve problemleri üzerine çalışmalar yaparak Ayrancı semtinin sosyal ve ekonomik yönden gelişimine destek olmak, semtte yaşayanlar arasında dayanışmanın geliştirilmesi için çalışmalar yapmak, kentlilerin kente katılımlarını sağlamak ve arttırmak, kent politikalarının oluşturulmasına olanak sağlamak ve bu alandaki ağların geliştirilmesine katkıda bulunmak olarak belirlenmiştir.

Belirlenen amaçlar gerçekleştirilirken, ‘Avrupa Kentsel Şartı’ esas alınacaktır.

Misyonumuz

Derneğin misyonu, Ayrancı semtinde kent yaşamı ve kültürünü katılımcı, demokratik ve çağdaş koşullarda geliştirmek ve zenginleştirmek, kentlilik bilincinin oluşturulmasına katkıda bulunarak kente katılımlarını arttırmaktır.

Vizyonumuz

Ayrancı semtinin kent kültürü gelişmiş ve zenginleşmiş, mahalle sakinlerinin katılımcı, demokratik ve çağdaş komşuluk bilinciyle yaşadığı bir semt olmasıdır.

Motivasyonumuz

Ayrancı semtinin kuruluşundan itibaren eğitim düzeyi yüksek, kente katılım bilincine duyarlı, çevresindeki sorunların farkında olan bunların çözümü için çaba sarfeden, komşularına ve mahallesine karşı hoşgörülü ve saygılı bireylerden oluşması ve mahalle bilincine sahip çıkmasıdır.

İletişim

Ballı Sokak Benadam İş Merkezi No:8/6 K:3
Kavaklıdere  Çankaya / ANKARA
Tel: (0312) 425 86 00
E-posta: ayrancimdernegi@gmail.com

Yönetim

Ali Necati Koçak

Ali Necati Koçak (Başkan)

1967 Ankara doğumlu. Gazi Üniversitesi Ekonometri Bölümünden mezun oldu. 1995 yılından bu yana kendi firmasında yayıncılık yapmaktadır. 2014-2019 arasında Çankaya Belediyesi Meclis Üyeliği yaptı.

0532. 227 05 68

Aykut Alyanak (Başkan Yardımcısı)

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi bölümünden mezun oldu.

Handan Hasanoğlu

Handan Hasanoğlu (Başkan Yardımcısı)

Emekli Bankacı.

Tanju Gündüzalp

Tanju Gündüzalp (Genel Sekreter)

15 Mart 1970 Mersin doğumlu. 1988’de Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne ve şehre öğrenci olarak geldi. O günden bu yana mesleki disiplini ve kent, politika, kentin sosyolojik kimlikleri ve hakları alanında emek üreten dernek, örgüt, platform ve yapılarda bir köşede durmaya çalışır. Solfasol Gazetesi kurucularındandır (artık dışındadır) ve Zıtlar Mecmuası kent web-medyası ekibindendir.

Ahmet Uçar

Ahmet Uçar (Sayman)

Coğrafya öğretmeni. Özel dersane işletmeciliği yaptı. Doğa ve dağ rehberi. İran’ın en yüksek iki dağına ve Everest ana kampına çıktı.

AYRANCI SEMTİ MUHTARLARIMIZ

SEVİYE ARDIÇ ÇELİK
Güvenevler Muhtarı
SÜLEYMAN DEMİRCAN
Remzi Oğuz Arık Muhtarı
GÜLDANE TENÇ
Aziziye Muhtarı
NURTEN İŞÇİ
Güzeltepe Muhtarı
ELİF DOĞAN
Ayrancı Muhtarı