Dediler zamanla hep çoğalırmış sevgiler

Başta Zeki Müren olmak üzere, bütün değerli sanatçılarımız tarafından seslendirilmiş olan şarkının güftesi Kuzgun Sokağı’nda yaşayan şair-yazar İlter Yeşilay ile eşi fotoğraf sanatçısı Zeynel Yeşilay’ın evliliklerinin ilk yıllarında aralarında yaşanan bir tartışma sonucunda İlter Hanım tarafından yazılmıştır. Şarkı, dokunaklı sözleriyle kavgaları yatıştırarak hizaya çeken bir iksir, bir ilaç olarak gönüllere dokunup şifalar vermeyi sürdürmektedir.

Devamını oku

Ayrancı’nın meyveli ağaçları

Bütün betonlaştırma çabalarına rağmen Ayrancı sokaklarında, arka bahçelerinde bazı bitkiler insana ihtiyaç duymaksızın doğanın kucağında yaşıyor. Ayrancı sokaklarını arşınladığım günlerden birinde Ayrancılı bir elma ağacının dibine düşüp yara bereyle de olsa sapasağlam biriken elmaları fark ettim.

Devamını oku

Mahalle, mahalle dediğimiz!

Kökeni Osmanlıya kadar giden tarihçesinde mahalleler, 1948 yılında kurulan ilk semt derneğinden beri büyük şehirlerin gündemindeler. Şimdi mahalleler “kent hakkı” üzerinden yeni bir döneme geçiyor.

Devamını oku

Gecekondudan kültür köyüne: Gamsheon

Kore Savaşı sırasındaki göçle oluşan bir gecekondu kasabası olan Gamcheon, çöküntü halinden 2009 yılında köyün sakinleri, sanatçılar ve hükümetin ortaklaşa bir projesi ile kaliteli yaşam koşullarına sahip canlı bir topluluğa ve turizm merkezine dönüştü.

Devamını oku

Güvenlik Caddesi’nin cazibesi

Sosyal yaşam kalitesi yüksek sokakların çekiciliği ve güzellikleri kültürel, toplumsal görgü-davranış ve iletişim üstünlüğü ile biçimlenmektedir. Aşağı Ayrancı’da bu özelliklere sahip başmekânlardan biri de Güvenlik Caddesi’dir. Zarif ve asil, döpiyesli sanata eğilimli bir hanımefendiye benzetilen bir şehir mekanı için yazılmış güzelleme…

Devamını oku

“Yargıya güven kalmadı” mı?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz “yargıya güvenim kalmadı” cümlesine rağmen uğradığımız haksızlığa ses çıkarmak yalnızca kendimize olan sorumluluğumuz değil, aynı zamanda topluma olan sorumluluğumuzdur.

Devamını oku

Eylül ayı: Bir Oryantasyon Festivali

Bazıları için yeni yıl Eylül’de başlar. Çünkü Eylül’de okullar açılır, rüzgâr artık serin eser, gece ve gündüz süreleri eşitlenene kadar hayatımıza türlü türlü yenilikler dahil olur ve olan bitene hızla uyum sağlanır. Çocuklar okula başlar ve ebeveynlerin mesaisine artık yeni görevler eklenir.

Devamını oku

Rengarenk giriş seçenekleri ile Ayrancı-III

Ankara’nın ve Ayrancı’nın bütün giriş kapıları, Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş Cumhuriyet kapılarıdır. Çankaya’nın ve Ayrancı’nın bütün kapılarının doruklarından bakınca Anıtkabir görünür. Atatürk’ün yaşadığı Çankaya, her iki Ayrancı’nın merkez kapısıdır.

Devamını oku

Plastikten bir kaydırak, bir salıncak

Yerel seçimlere doğru birbirinin aynı çocuk parklarını sayıca artırmaktan vazgeçerek çocuklara kentte yer açacak, gelişimlerini destekleyecek, sosyalleşmelerini sağlayacak, açık havada oynayacağı, doğa ile tanışacağı, dört mevsim kullanılabilir, petrol artıklarından arındırılmış, sokak oyunlarıyla tanışabileceği yaratıcı parkları üretmek bir belediyecilik hizmeti olmanın ötesinde tartışılmaz bir çocuk hakkıdır.

Devamını oku

Ebeveynliğin yaz mevsimi

Son 6 yıl içinde çalışan bir ebeveyn olup çocuğunu bazen işe de götürmek durumunda kalmayı, öğrenci bir ebeveyn olup çocuğunu da derse kucağında götürmeyi, evden çalışan bir ebeveyn olup ev içi sorumlulukları da yüklenerek çalışmayı ve işsiz bir ebeveyn olmayı deneyimledim. Bütün bu deneyimler içinde en zorlusu şüphesiz çocukları yaz tatilindeyken evden çalışan bir anne olmaktı benim için. Ancak diğer bütün durumlar için de çeşitli formüller geliştirdik.

Devamını oku