Yaşadığım kentte kiminle, nasıl, nereye kadar ve neden eşitim?

Kent hakkı kavramı ele alınırken burada devlet düzenlemelerinin “eşitlikçi” olması ancak, “adil” bir yaklaşımın inşa edilebilmesi için de kentlilerin sesine kulak veren bir katılımcılık anlayışının bulunması gerekliliği görülmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus da, siyasal olarak “eşitlikçi” görünen yaklaşımların pratik karşılıklar üretmede yaşadıkları zorluklar, “adalet” ilkesini savunan anlayışların da mevcut eşitsizlikleri yeniden üretmeye eğilimli olmalarıdır.

Devamını oku
Orman yangını

Orman Mühendisi Ahmet Demirtaş:Ormanlar meta yapıldıysa yangınların sorumlusu kim?

Orman Mühendisi Ahmet Demirtaş, Orman Genel Müdürlüğü’nün yangınlar konusunda yetersiz kaldığını vurgularken, “Kurumun orman yangınlarıyla mücadele kapsamında, nereye ne kadar harcanmıştır, hangi önlemler alınmıştır, yetersizlikler nelerdir ve mevzuata uygun mudur gibi konuları içerecek biçimde denetimi yapılmalıdır” diyor. Demirtaş, yanan ormanın alanı, yapısal özellikleri, toprak durumu vb. veriler elde edilmemişken başlatılan fidan kampanyalarının da anlamlı olmadığı görüşünde.

Devamını oku
Başak Alpan

Başak Alpan: Gençlerbirliği taraftarı olmak benim seçilmiş kimliğim

Oldum olası futbolu çok severdim. Ancak Gençlerbirliği tribününe gelişim bir proje ile başladı. Gözlem yaptıkça o şeyin parçası haline geldim. Sonra proje bitti ama benim Gençlerbirliği tribünüyle ilişkim bitmedi. Gençlerbirliği taraftarı olmak benim seçilmiş kimliğim. Her ne kadar sporda şiddete karşı olsak da bunun kontrolü için Passolig doğru bir uygulama değil. Özellikle tribünlerin apolitikleşmesi için yapılan bir çalışma.

Devamını oku
Yoksulluk

Yoksullaşıyoruz

Ankara’daki yoksulluk sınırını 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 13.88’lik artış gösterdi.
2020 yılında kentimizdeki yoksul nüfus sayısı bir önceki yıla göre 20 bin artarak 549 bine ulaştı.

Devamını oku

Obezite Raporu

TBMM Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu, 2.5 yıllık çalışmaların sonucunda “Obezite Raporu”nu yayınladı. Halk sağlığını tehtid eden bu salgın karşısında alınacak önlemler neler?

Devamını oku
Çevre hakkı ve kentsel dönüşüm

Çevre hakkı bağlamında kentsel dönüşüm

Ayrancı gibi bölgelerde kentsel dönüşüm projeleri uygulanırken yıkılan sadece apartmanlar değil. Ön ve arka bahçeler tamamen inşaat alanı içinde kalması nedeniyle tüm ağaçların kesilmesi ve bu ağaçlarda yaşayan hayvanların göç etmesi ya da yaşam alanı bulamayıp ölmesi de çevre hakkına uygun değil. Ayrıca kentsel dönüşüm projesinde göz ardı edilen yeşil alan zorunluluğunun da mevcut yeşil alanlara zarar vermeden sağlanması konusu da gözden kaçmamalı.

Devamını oku

Bake&Joy Dessert Coffee

Bake&Joy’u Ayrancı’da açmamızın iki nedeni var; Ayrancı’nın mahalle havasını koruması ve Ayrancı sakinlerinin gustosunun yüksek olması, kafe kültürünü yaşatan ve bundan keyif alan insanlar olması…

Devamını oku

Hoşdere Caddesi’nin Gemi Evi

Mimar Danyal Tevfik Çiper’in “Gemi Ev” olarak bilinen yapısı, kent belleğine yerleşmiş bir modern mimarlık örneğidir. 1970’de kullanılmaya başlanmış olan yapı, Hoşdere Caddesi ile Fuar Sokağı’nın köşesinde, 51 yıldır semtin nirengi noktalarından biridir. Son zamanlarda esnaf tarafından “Gemili Ev” olarak da adlandırılır oldu. Mimarlık dünyası ise binayı ünlü Guggenheim Müzesi’ne referansla konumlandırır.

Devamını oku

Dr. Aylin Yaman: Pandemiyle mücadele liderlik işidir

Dünya’da Covid-19 mücadelesinde en büyük başarı aşıda sağlandı. Türkiye’de sürecin başında kurulan Bilim Kurulu’nu çok destekledik fakat maalesef kurulun önerileri her zaman dikkate alınmadı. Çıkarılması gereken en büyük ders, Türkiye’de 1. Basamak Koruyucu Hekimliğe ve Bioteknoloji’ye yatırım yapılmamasının bedelinin ağır olduğu idi.

Devamını oku