İhsan Seddar Kaynar: Kim diyor ki, buralar hep köydü?

Ankara tarihi tevatürlerle dolu ve bunlar düzeltilmeden tekrar ediliyor. Mesela hep tekrar edilen “buralar hep köydü” sözü. Nasıl ortaya çıktı acaba? Oysa Ankara köy değil, tarih boyunca da hiç köy olmamış. 1892’de demiryolu geliyor, kaç tane konsolosluk var, ticaretin merkezi, kozmopolit bir yer burası. Tarih yazımında da Ankara üvey evlat muamelesi görüyor. Ankara’nın konuları sahipsiz, yeterince ilgi çekmiyor, araştırılmıyor.

Devamını oku

Funda Şenol: Mahalle kültürünün oluşmasında mekânların rolü

Mahalle sadece fiziksel bir mekân değil bir hayali cemaat aslında. Ayrancı da bu anlamda harita üzerindeki sınırlarıyla tanımlanabilecek bir lokasyon değil, başka mahallelerden, yakın mücavir alandan insanların da katkısıyla oluşan veya eski Ayrancılıların anılarıyla da berkittikleri bir kimlik olduğunu söyleyebiliriz.

Devamını oku

Ceren Bozkurt: Gazinolardan lokantalara: Cumhuriyetin ilk yıllarında Ankara’da yeme içme kültürü

1920’lere kadar Ankara’da bir restoran kültürü yok, aşçı dükkânı kültürü var. Aşçı dükkanları çok az çeşit yemeğin olduğu, daha çok çorba üzerine olan bir nevi esnaf lokantası gibi düşünülebilir. 1920’li yıllarda Ankara’da batılı anlamda iki tane restoranla karşılaşıyoruz. Bunun birincisi “Kemal’in Lokantası”, diğeri “Abdullah Efendi Merkez Lokantası.” Bu yıllarda karşımıza çıkan Taşhan ileride Ankara’daki restorancılığın da temeli olacak.

Devamını oku

Prof.Dr. Savaş Zafer Şahin; “İmar rejimi” ile yönetiliyoruz

Nasıl bir evde yaşamak isterdiniz diye basitçe soralım, 1 katlı müstakil bir evde yaşamak mı yoksa 15 katlı bir sitede yaşamak mı isteriz? Peki, soruyu başka şekilde soralım: bir arsanız var belediyenin bu arsaya imar vermesini istiyorsunuz, peki 1 katlı imar mı istersiniz yoksa 15 kat imar mı istersiniz? Kentleşme, kentsel dönüşüm, imar planlama dediğimiz bu üç konunun içinden çıkılmaz çelişkisi tam da burada yatıyor.

Devamını oku

Ayrancı’da caz havası: ahzuita

Bu aralar Ayrancı civarında kulağınıza hoş caz ritimleri gelebilir. Şaşırmayın, sesleri takip edin, biraz yürüyün ve Üsküp Caddesi’ne doğru gelin. Karşınıza ahzuita çıkacak. Devam edin lütfen, içeride kahverengi tonlarında, kendi biricikliğini koruyabilmiş mermer duvarlar, gözlükler, seramikler ve mutlaka müzik aletinin başına oturmuş müzisyenler olacak. Bir yerlere oturun, ortamın parçası haline gelin. ahzuita’nın kurucularından Yunus ve Didem Muti’yle ahzuita’nın hikayesini konuştuk.

Devamını oku

Vecdi Candemir’in ardından

Ayrancı’ya değer katan isimlerden Vecdi Candemir’i 4 Haziran 2023 tarihinde kaybettik. Heykeltıraş ve ressam olan Candemir antika dünyasının ve Ayrancı Antika Pazarı’nın en değerli simalarındandı.

Devamını oku

CHATGPT, Ayrancım Gazetesi’ne konuştu

Geride bıraktığımız bir yılda yapay zeka (AI) alanında yaşamımızı kökten değiştirebilecek ilerlemeler gerçekleşti. İnsanlarla doğal dilde etkileşim kurabilen yapay zeka modeli Temel işlevi insanların ihtiyaçlarına yönelik doğru, hızlı ve etkili yanıtlar vermek ChatGPT’nin Ayrancı semti için düşünceleri şöyle: Ayrancı semti, Ankara’nın en güzel ve en sıcak mahallelerinden biridir. Burada yaşayan insanlar, birbirlerine saygı duyar ve birlikte yaşamanın güzelliklerini keşfederler.

Devamını oku