Ayrancı’da caz havası: ahzuita

Bu aralar Ayrancı civarında kulağınıza hoş caz ritimleri gelebilir. Şaşırmayın, sesleri takip edin, biraz yürüyün ve Üsküp Caddesi’ne doğru gelin. Karşınıza ahzuita çıkacak. Devam edin lütfen, içeride kahverengi tonlarında, kendi biricikliğini koruyabilmiş mermer duvarlar, gözlükler, seramikler ve mutlaka müzik aletinin başına oturmuş müzisyenler olacak. Bir yerlere oturun, ortamın parçası haline gelin. ahzuita’nın kurucularından Yunus ve Didem Muti’yle ahzuita’nın hikayesini konuştuk.

Devamını oku

Vecdi Candemir’in ardından

Ayrancı’ya değer katan isimlerden Vecdi Candemir’i 4 Haziran 2023 tarihinde kaybettik. Heykeltıraş ve ressam olan Candemir antika dünyasının ve Ayrancı Antika Pazarı’nın en değerli simalarındandı.

Devamını oku

CHATGPT, Ayrancım Gazetesi’ne konuştu

Geride bıraktığımız bir yılda yapay zeka (AI) alanında yaşamımızı kökten değiştirebilecek ilerlemeler gerçekleşti. İnsanlarla doğal dilde etkileşim kurabilen yapay zeka modeli Temel işlevi insanların ihtiyaçlarına yönelik doğru, hızlı ve etkili yanıtlar vermek ChatGPT’nin Ayrancı semti için düşünceleri şöyle: Ayrancı semti, Ankara’nın en güzel ve en sıcak mahallelerinden biridir. Burada yaşayan insanlar, birbirlerine saygı duyar ve birlikte yaşamanın güzelliklerini keşfederler.

Devamını oku

Ulaş Bayraktar: Harita, yönümüzü bulmak ve geldiğimiz yeri hatırlamak için çok elzem

Harita dediğimiz şey aslında bir bellek ve yönümüzü bulmamızı sağlayan bir işlevi var. Kent Rasathanesi’nin mantığı da kente dair politikaları, kente dair gelişmeleri gözlemleme için bir vesile. İki işlevi var; birincisi yereli takip etmek, en yakında olanı görmek. İkincisi de en uzaktakini görmek, dünyayı takip etmek ve bunları paylaşabilmek.

Devamını oku

Zor zamanların ve kentin hafızası: Sibel Tekin

12 Eylül tanklarının hepimizin üstünden geçtiği yıl ben lisede öğrenciydim, Sibel Tekin ise üç yaşında küçük bir kız çocuğu… O tatlı kızın ilerde toplumsal eylemleri kamerasıyla kaydederek çok sayıda belgesele imza atacağını ve Ankaralılar tarafından “kentin hafızası” olarak anılacağını o günlerde tahmin etmemiz zordu.

Devamını oku

Mustafa Coşar: Afete hazırlıklı olmak, kendi hayatından önce başkasını düşünerek başlar

Herkes büyük İstanbul depremini beklerken biz Çankaya Kent Konseyi olarak afete hazırlık konusunu 2022 yılında gündemimize aldık. Yedi ayrı bölgede gerçekleştirdiğimiz eğitimlerle 240 afet gönüllüsü kazandık. Burada hiç kimse ben afetten nasıl kurtulurum, kendime nasıl ilkyardım yaparım demiyor. Ben afet anında nasıl hareket etmeliyim, başkalarına nasıl faydam olur, bir başkasının hayatını nasıl kurtarabilirim diye düşünüyor.

Devamını oku