Dayanıklı şehirler ve mahalle meclisleri

Mahalle meclisleri dayanıklı şehirler için istenilen seferberliğin yaşam hakkı, komşuluk hukuku ve şehir hakkı üzerinden tesis edilmesini sağlayabilir. Gönüllü katılım, kapsayıcı söylem ve davranışları esas alan bir yaklaşım tüm kesimleri sürece dahil edebilir. Mahalle meclisleri afetlere karşı tüm politika ve uygulamaların yerinden geliştirilmesi, izlenmesi ve denetlenmesini hedef alan sivil ve yasal bir yapılanma olarak çeşitli faydalar sunabilir.

Devamını oku

Su bir gün biterse

Day Zero (sıfır günü) bir şehrin veya bölgenin su tedarikinin kritik derecede düşük olduğu ve şehir veya bölgenin su kaynağını tamamen kapatmak zorunda kalabileceği bir durumu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Sıfır Günü’nde su kullanımının kişi başı günlük sadece 50 litre ile sınırlandırması istenmektedir.

Devamını oku

Bir şehrin kısa zamanda varoluşu: Brasilia

Brasilia inşaat çalışmaları 1957 yılında başlamıştır. En yakın yol 100 km ve en yakın büyük şehir 700 km uzaklıktaydı ve kentin iklimi oldukça kuruydu, Zor şartlarda inşa edilmeye başlanan kentte, çok hızlı bir şekilde belli başlı yapılar ve konutlar üç yıldan biraz daha fazla zamanda hem tasarlanmış hem de yapımları bitmişti. Brasilia şehir planlamasında dikkat çeken nokta hükümet tarafından halkın isteğine cevap verilmesi, kurallara uygun planlanmasıdır.

Devamını oku
Deprem sonrası Antakya

Şehir Antakyalıları çağırıyor

Antakya’yı bir yıl içinde yeniden inşa edebilir miyiz? Hayır, on yılda da inşa edemeyiz, yüz yılda da. Antakyalılar elini taşın altına koymadıkça Antakya asla geri gelmeyecek, yerine başka bir “şehir” de gelmeyecek. Antakyalılar şehirlerini geri almadıkça, şehirdeki hakkını, şehir hakkını geri almadıkça Antakya geri gelmeyecek. Antakya’nın işte bu yüzden Antakyalıların dönmesine çok ama çok ihtiyacı var.

Devamını oku

Ayrancı 15 dakikalık kent olabilir mi?

Ayrancı konut alanları ile yarışan bir merkez iş alanına dönüşürken, kentin çevreye yayılması da Ayrancı’yı bir transit geçiş yolu haline getirmiştir. Bölgenin kendine yeterliliği bulunan bir konut alanı olarak yeniden yapılandırılması giderek zorlaşmasına rağmen alınacak önlemlerle çağdaş bir kent parçası olarak bugünkü durumundan daha iyi bir yapıya kavuşturulması imkanı bulunmaktadır.

Devamını oku

15 dakikalık kent nedir?

Paris Sorbonne Üniversitesi Profesörü Carlos Moreno’nun “15 Dakikalık Kent Modeli” günlük ihtiyaçlara erişimin yaya ya da bisiklet yoluyla 15 dakika mesafede sağlanması üzerine kuruluyor. Bu şimdi ütopya olarak görünse de Amsterdam ve Kopenhag gibi kentler bu hedefe örnek gösterilebilir.

Devamını oku

Farabi alt geçidi graffitileri

Geçtiğimiz yılın Ekim, Kasım aylarından beri Farabi alt geçidinin duvarlarında bir hareketlilik söz konusu. Önce prens figürüne benzeyen çalışma belirdi sonra çiçekler güneşler… Belediye çalışanları bir taraftan graffitileri silerken Çankaya’nın çeşitli muhitlerindeki apartmanlara belediye izniyle dev resimler çiziliyor.

Devamını oku