Bilişsel haritalar: Nasıl bir Ayrancı’da yaşıyoruz?

Araştırmalarımda katılımcı kişilere nasıl bir çevrede yaşadıklarına ilişkin bilişsel harita çizdiriyorum. Bilişsel haritaya bakılarak bireyin akan gündelik yaşam içindeki konumları, özellikleri ve ilişkileri hakkında bilgi edinilebilir. Siz de kendi Ayrancınızı çizin. Çizimi tamamladığınızda haritada gördükleriniz nasıl, ne şekilde, nerede yaşadığınız hakkında size, daha önce sizin de fark etmediğiniz, bilgiler verecektir. Fakat bu harita sizi üzebilir; Ayrancı’dan hiç çıkmıyor, farklı alanlarla temas kurmuyor olduğunuzu hissettirebilir. Kendinizi bunun sebebini sorgularken bulabilirsiniz.

Devamını oku

Editör Dükkan- Kitap&Kahve&Komedi

Editör Dükkan kitapçı, kahveci ve komedi kulübü olarak tanıtıyor kendini. Misafirleri buradan bahsederken editördeyim ya da dükkandayım diyor. Burada öncelikle keyif ve huzur sunmak amaçlanıyor. İnsanlar burada sosyalleşme imkânı da buluyor, başka insanlarla tanışabiliyorlar. Kahve, tatlı ve kitap satan dükkanda alışveriş yapmak zorunlu değil. Dilerseniz kitaplarınızı da dükkana bağışlayabiliyorsunuz

Devamını oku

Ankara Postası – Ekim 1933

Ankara’da Cümhuriyetin onuncu yıl dönümü; üç gün gece gündüz büyük coşkunluklarla candan ve hep beraber kutlulanacaktır. Bunun için bayram günlerinde ve gecelerinde şehirde bulunan bütün resmî daireler, resmî ve hususî müesseseler bayraklarla, yeşilliklerle, kırmızı beyaz kurdelâlarla süslenecek ve elektrikle tenvir edilecektir.

Devamını oku

Çocukların bir oyun parkına ihtiyaçları var mı?

Kentler artık çocuklar için güvensiz mekânlar olarak görülüyor. Kentlerin kalabalıklaşması ve kent merkezindeki boş alanların gittikçe daha değerli hale gelmeye başlamasıyla da oynamak için uygun boş arsaları da gittikçe azalttı. Çocuklara açık havada oyun alanı olarak parklar ve parkların içerisindeki oyun alanları kaldı.

Devamını oku

Nesneleri saklayarak ortaya çıkaran çift

Bir enstalasyon sanatçısı olan Christo ve eşi Claude, adlarını binaları, nesneleri veya parkları renkli kumaşlarla örterek duyurdu. Her ne kadar farklı eserleri olsa da uzmanlıkları binaları kumaşla paketlemek. Bu eserler maliyetli olmalarının yanısıra, sergilendikten bir ya da iki hafta sonra eski hallerine dönmeleri nedeniyle dikkat çekicidir. Bu nedenle sanatçının bu tarz bir kalıcı eseri yok. Doğa, onların galerisi, kumaşsa eserleri olmuş.

Devamını oku

Yollardaki tabela kargaşası

Yollardaki düzenlemeler; işaretleme, sinyalizasyon, yol çizgisi, hız limitleri gibi işlerin hepsi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na tabii olarak yapılıyor. Bu bir zorunluluk. Yollarda herhangi bir kaza veya benzer bir sıkıntı olduğunda, geriye dönük bir hukuki süreç başladığında bilirkişiler işaretlemelerin bu kitapta emredilen kurallara uygun yapılıp yapılmadığına bakar. Bu nedenle bu standartların dışına çıkılamaz. Yönlendirme tabelaları dışında kamu kurumları da dahil özel işletmeler, oteller vb yönlendirme tabelası asamazlar.

Devamını oku

Bir kent hakkı olarak “adlandırma hakkı”

Bir yere ad vermek bir şeyi diğerinden ayırır, tanımlar, görünür kılar ve farkı inşa etmek anlamına gelebilir. Kentte kişilerin neye, nasıl ad verdiğini takip etmek kente ilişkin hakkın kimde olduğunun cevabını verir. Buradan çıkan adlandırma kararları çoğunlukla bir siyasi mesaj gönderme, siyasal alanı genişletme gibi reflekslerle yapılır. Sokağa ilişkin kararlar alınırken o sokakta oturan kişilere sorulmaz. Bu, bir bakıma adlandırmaya ilişkin sokağın veya semtin sahip olduğu adlandırma hakkının gaspıdır.

Devamını oku

Sokak tabelalarında direniş ve sanat

Tıpkı avangard kelimesinin kökeninde yer alan öncü birlik anlamında olduğu gibi, toplumun geleceğine dair öncü bir rol üstlenmek isteyen sanat üreticileri de vardır. Bunların bazıları ise sanatlarını icra etmek ve direniş için sokak tabelalarını kullanır!

Devamını oku