Anne Frank ve hatıra defteri

Sadece 16 yaşına kadar dünyada kalabilen bu küçük kadın, nazi zulmünden saklanırken yazdığı günlükler ile hatırasını günümüze kadar yaşatmakla beraber, yahudi soykırımının simge isimlerinden biri haline geldi.

Devamını oku

Turan Erol: Türk resim ve sanat yazınının duayeni

1960’ların başında Ankara, Aşağı Ayrancı’da yaşamaya karar veren Turan Erol, üç kızı ve eşi ile Meneviş Sokağında Milli Kütüphane Evlerinde oturdu. Erol, bu dönemde sanatçı, yazar ve mimarlardan oluşan ve kısa sürede köklü dostlukların filizleneceği bir arkadaş çevresinin de içindeydi.

Devamını oku

İngiliz Albay’ın gözünden 1876 Ankara’sı

1876 yılında İstanbul’dan Batum, Kars, Van’a kadar 5 ay sürecek yolculuğa çıkarak Rusya ile savaş durumunda bölgenin direncini rapor etmeye çalışan İngiliz Albay Burnaby’nin bu yolculuk sırasında tuttuğu notlar, dönemin Ankara’sına dair değerli bilgilere ışık tutuyor.

Devamını oku

Yöresel bir lezzet: Basbousa

Basbousa, bin 200’lü yıllarda Mısır’da üretilen Şam tatlısının tarihteki ismi. Arapça’da parlak anlamına geliyor. Ayrancı’da ise Hoşdere caddesinde Mayıs 2016’da beri faaliyet gösteren bir tatlıcının adı.

Devamını oku

Mongeri’nin gözünden XIX. yüzyıl Ankara’sı

Giulio Mongeri, İstanbul, Ankara ve Bursa’da önemli yapılara imza atmış bir İtalyan mimar. İtalya’da mimarlık eğitiminin ardından doğduğu İstanbul’a dönen Mongeri, İstanbul ve Ankara’da, birçoğu uygulanmış ve günümüze kalmış yapılar tasarladı.

Devamını oku

Ayaş evleri ve yapım teknikleri

Ayaş’ın geleneksel mimarisinde ahşap karkas olan evler geleneksel Türk evlerinin ana karakteristiklerini taşır. Ayaş evlerinin yapım tekniği nedeniyle geleneksel konut mimarimizin temsilcisi olduğunu söyleyebiliriz.

Devamını oku