Dediler zamanla hep çoğalırmış sevgiler

Başta Zeki Müren olmak üzere, bütün değerli sanatçılarımız tarafından seslendirilmiş olan şarkının güftesi Kuzgun Sokağı’nda yaşayan şair-yazar İlter Yeşilay ile eşi fotoğraf sanatçısı Zeynel Yeşilay’ın evliliklerinin ilk yıllarında aralarında yaşanan bir tartışma sonucunda İlter Hanım tarafından yazılmıştır. Şarkı, dokunaklı sözleriyle kavgaları yatıştırarak hizaya çeken bir iksir, bir ilaç olarak gönüllere dokunup şifalar vermeyi sürdürmektedir.

Devamını oku

Güvenlik Caddesi’nin cazibesi

Sosyal yaşam kalitesi yüksek sokakların çekiciliği ve güzellikleri kültürel, toplumsal görgü-davranış ve iletişim üstünlüğü ile biçimlenmektedir. Aşağı Ayrancı’da bu özelliklere sahip başmekânlardan biri de Güvenlik Caddesi’dir. Zarif ve asil, döpiyesli sanata eğilimli bir hanımefendiye benzetilen bir şehir mekanı için yazılmış güzelleme…

Devamını oku

Rengarenk giriş seçenekleri ile Ayrancı-III

Ankara’nın ve Ayrancı’nın bütün giriş kapıları, Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş Cumhuriyet kapılarıdır. Çankaya’nın ve Ayrancı’nın bütün kapılarının doruklarından bakınca Anıtkabir görünür. Atatürk’ün yaşadığı Çankaya, her iki Ayrancı’nın merkez kapısıdır.

Devamını oku

Rengarenk giriş seçenekleri ile Ayrancı-II

Başkentin simgelerinden Atakule kavşağından Hoşdere Caddesi ve akşamları Sheraton’ın dev bir gece lambası olarak poz verdiği Şili Meydanı’nın her biri Ayrancı’ya gelen ve gidenler için “Hoş geldiniz” ve “Güle güle” diyerek gönülleri sıvazlayan kapılardır.

Devamını oku

Rengarenk giriş seçenekleri ile Ayrancı

TBMM güney köşelerinde bulunan Milli Egemenlik Parkı ve Cemal Süreya Parkı ayrı güzellikleriyle Aşağı ve Yukarı Ayrancı için adeta bir giriş kapısı gibi kullanılır, bu nedenle “Ayrancı’nın Kapıları” nitelemesini de hakederler.

Devamını oku