“Öpüşenler” bir eser, bir sanatçı ve binbir doğru

Bir güzelliğe, bir esere bakarken ve onu anlatırken; nereden geldiğini, ne zaman konduğunu, kime ait olduğunu doğrulayabilmek adına, sözlü tarih ve yazılı kaynağın yanına mutlaka belge ve envanter katkısı koyarak, bilerek ve söyleyerek anlatalım. Öpüşenler’i de, Akasya zannettiğimiz Japon Sofora ağacını da, Karabatak sandığımız Sakarmeke’yi de…

Devamını oku

Ağaç mı, araç mı?

Yaşadığımız küreye ağır geliyoruz; üzerinde yaşadığımız toprakları da hoyratça, bir çekirge sürüsü edasıyla yiyoruz. Kentleri mi? Onu da betona, asfalta ve egzoza boğarak ilerliyoruz. Ağaçsız, bahçesiz semtlere/kentlere doğru koşar adım gidiyoruz.

Devamını oku

Umur Cevrem: Semt meclisi, semti kucaklamalı

Katılımcılığın artması adına Kent Konseyleri, Semt Meclisleri çok önemli bir mekanizma. Ancak benim en çok önem verdiğim konu katılım. Katılım süreçleri çok iyi tanımlanmalı ve Semt Meclisleri’nde en yüksek oranda mahalle temsili sağlanmalı. Yoksa mahalleden kopuk bir organizasyonun verimli olacağını düşünmüyorum. Temsilin sağlanmasındaki en önemli unsur muhtarlar mutlaka Semt Meclisi’nin içinde bulunmalılar.

Devamını oku
Fransız Elçiliği bahçesi

Elçilik bahçelerini mahalleye katmak

Güvenli bir mahallenin (Ayrancı) parçasıyız ama sınırların anlamı yok ettiği bir dünyada yaşıyoruz. Hepimizin birlikte yaşadığı, mekanlarında birarada oturduğu, yollarında rastgeldiği, sınırları değil sevgiyi ve doğalı birlikte kucaklayacağımız bir yaşam mümkün.

Devamını oku