Zor zamanların ve kentin hafızası: Sibel Tekin

12 Eylül tanklarının hepimizin üstünden geçtiği yıl ben lisede öğrenciydim, Sibel Tekin ise üç yaşında küçük bir kız çocuğu… O tatlı kızın ilerde toplumsal eylemleri kamerasıyla kaydederek çok sayıda belgesele imza atacağını ve Ankaralılar tarafından “kentin hafızası” olarak anılacağını o günlerde tahmin etmemiz zordu.

Devamını oku

Ayrancı’nın damadı İlhan İrem’e saygı duruşu

Aramızdan ayrılan usta sanatçı İlhan İrem’in, 1991 yılında hayatını birleştirdiği, gençliğini Ayrancı’da geçiren Hansu İrem, eşinin hayranlığını uzun süre içinde büyütmüş. Magnafantagna’nın Ölümü kitabının aracılık ettiği çiftin metafizik tanışma hikayesi ise “Kozmik Yenge” lakabının hakkını veriyor.

Devamını oku

Antikanın merkezi Ayrancı

“Antikacılık farklı bir bakıştır hayata. Eskimiş, işe yaramaz diye atılan bir eşyanın içindeki ruhunu görürüz biz. Dedemizin, ninemizin dokunduğu, kullandığı, yaşanmışlık dolu tarafını hissederiz. O eşyada nefes alıp veren bir şeyler olduğunu biliriz. O duyguyu yakalamazsanız bu işi de yapamazsınız asla. Antika işi, bir eşyayı al-sattan ibaret değildir, olamaz. Çok zor bir iştir antikacılık, hatta bir gönül işidir, sevdadır…”

Devamını oku

Turan Erol: Türk resim ve sanat yazınının duayeni

1960’ların başında Ankara, Aşağı Ayrancı’da yaşamaya karar veren Turan Erol, üç kızı ve eşi ile Meneviş Sokağında Milli Kütüphane Evlerinde oturdu. Erol, bu dönemde sanatçı, yazar ve mimarlardan oluşan ve kısa sürede köklü dostlukların filizleneceği bir arkadaş çevresinin de içindeydi.

Devamını oku

Tarihe direnen Ayrancı’nın son bağ evlerinden: Mıhçıoğlu bağ evi

Varlığını şimdilerde Dafne Restoran olarak sürdüren Ayrancı’nın ayaktaki dört bağ evinden biri Mıhçıoğlu bağ evidir. Ankara’nın sayfiyesi Ayrancı bağlarında başlayan hikayesi bugüne kadar devam ediyor. 1946 yılında Anafartalar Caddesi’nde
Garanti Bankası’nın kuruculardan olan Mıhçıoğlu ailesinin fertleri Ayrancı’da yaşamaya devam ediyorlar.

Devamını oku

Ayrancı’nın “efsane muhtarı” Ahmet Sezai Günışıldar

Arada bir es vererek sigarasından bir fırt çektiği uzun imzası meşhurdu. “A. Sezai Günışıldar” O, A nokta özellikle söylenirdi. Yardım severliği ön plandaydı. Çoğunlukla kapıcılardan para almaz, mahalleye gelenlerden, ‘hoş geldiniz’ der para almaz, mahalleden gidenlerden ‘güle güle’ der almaz, öğrencilerden almazdı, böyle çoğundan para almazdı.

Devamını oku