15 dakikalık kent nedir?

Paris Sorbonne Üniversitesi Profesörü Carlos Moreno’nun “15 Dakikalık Kent Modeli” günlük ihtiyaçlara erişimin yaya ya da bisiklet yoluyla 15 dakika mesafede sağlanması üzerine kuruluyor. Bu şimdi ütopya olarak görünse de Amsterdam ve Kopenhag gibi kentler bu hedefe örnek gösterilebilir.

Devamını oku

Antikanın merkezi Ayrancı

“Antikacılık farklı bir bakıştır hayata. Eskimiş, işe yaramaz diye atılan bir eşyanın içindeki ruhunu görürüz biz. Dedemizin, ninemizin dokunduğu, kullandığı, yaşanmışlık dolu tarafını hissederiz. O eşyada nefes alıp veren bir şeyler olduğunu biliriz. O duyguyu yakalamazsanız bu işi de yapamazsınız asla. Antika işi, bir eşyayı al-sattan ibaret değildir, olamaz. Çok zor bir iştir antikacılık, hatta bir gönül işidir, sevdadır…”

Devamını oku

Yöresel bir lezzet: Basbousa

Basbousa, bin 200’lü yıllarda Mısır’da üretilen Şam tatlısının tarihteki ismi. Arapça’da parlak anlamına geliyor. Ayrancı’da ise Hoşdere caddesinde Mayıs 2016’da beri faaliyet gösteren bir tatlıcının adı.

Devamını oku

Ayrancı aşkına: OAK Coffee

Bize Ankara’yı Ayrancı sevdirdi. Biz de OAK Kafe’nin atölye çalışmaları, toplantılar ve söyleşilerle yaşayan bir yer olmasını, semt kültürünün gelişmesine katkı sağlanmasını istiyoruz. Amacımız bizi de mutlu eden, eğlendiren şeyleri yapmak.

Devamını oku

Daha iyi bir yaşam için: Katılım

Proje üzerinde örgütlenmek çok önemli. Gençlik Konseyi tabii ki çalışmalarını yapsın, ilkeler, politikalar saptasın, önersin ama projeleri tanımlayın. Bunlar öyle projeler olsun ki sonuçta insanların bir kazanımı olsun çünkü insanlar ancak sonucunda bir şey kazanacakları süreçlere katılıyorlar. Yoksa olmuyor.

Devamını oku
Başak Alpan

Başak Alpan: Gençlerbirliği taraftarı olmak benim seçilmiş kimliğim

Oldum olası futbolu çok severdim. Ancak Gençlerbirliği tribününe gelişim bir proje ile başladı. Gözlem yaptıkça o şeyin parçası haline geldim. Sonra proje bitti ama benim Gençlerbirliği tribünüyle ilişkim bitmedi. Gençlerbirliği taraftarı olmak benim seçilmiş kimliğim. Her ne kadar sporda şiddete karşı olsak da bunun kontrolü için Passolig doğru bir uygulama değil. Özellikle tribünlerin apolitikleşmesi için yapılan bir çalışma.

Devamını oku
Çevre hakkı ve kentsel dönüşüm

Çevre hakkı bağlamında kentsel dönüşüm

Ayrancı gibi bölgelerde kentsel dönüşüm projeleri uygulanırken yıkılan sadece apartmanlar değil. Ön ve arka bahçeler tamamen inşaat alanı içinde kalması nedeniyle tüm ağaçların kesilmesi ve bu ağaçlarda yaşayan hayvanların göç etmesi ya da yaşam alanı bulamayıp ölmesi de çevre hakkına uygun değil. Ayrıca kentsel dönüşüm projesinde göz ardı edilen yeşil alan zorunluluğunun da mevcut yeşil alanlara zarar vermeden sağlanması konusu da gözden kaçmamalı.

Devamını oku

Bake&Joy Dessert Coffee

Bake&Joy’u Ayrancı’da açmamızın iki nedeni var; Ayrancı’nın mahalle havasını koruması ve Ayrancı sakinlerinin gustosunun yüksek olması, kafe kültürünü yaşatan ve bundan keyif alan insanlar olması…

Devamını oku