10 bin yıllık gelenek: Aşure

Köken tartışmalarında kiminin Arapçadan, kiminin İbraniceden geldiğini savunduğu Aşura, genel kabul olarak Muharrem ayının 10. günü manasını taşır. Farsça aşure, “karışık aş” manasına gelen “aşur”dan türetilmiştir. İnsanlık tarihinin en önemli hububatlarından biri olan buğdayın ana kahramanı olduğu aşure, bereketle çok yakından ilişkilidir.

Devamını oku

Ayrancı aşkına: OAK Coffee

Bize Ankara’yı Ayrancı sevdirdi. Biz de OAK Kafe’nin atölye çalışmaları, toplantılar ve söyleşilerle yaşayan bir yer olmasını, semt kültürünün gelişmesine katkı sağlanmasını istiyoruz. Amacımız bizi de mutlu eden, eğlendiren şeyleri yapmak.

Devamını oku

Ayrancı Semt Meclisi’nin kapsayıcılığı

Ayrancı Semt Meclisi adında bir Whatsupp grubumuz yok, Facebook hesabımız yok, Twitter ve Instagram hesabı yok. Bunlar Ayrancı Semt Meclisi “oluşunca” kurulacak ve sorumluları tarafından yönetilecek. Semt meclisimiz kapsayıcı olacak, kucaklayacak, sorunları çözmeye aday olacak, her kesimle iletişimi sürdürecek, ihtiyaçları giderecek, başarılı olacak, iş yapacak, iş yapacak, iş yapacak.

Devamını oku

Ayrancı Semt Meclisi kuruluşu için ‘merhaba’ niyetine notlar

123 mahalleden oluşan Çankaya’da, sosyolojik özellikleri ve bölgesel yakınlıkları gözetilerek mahallelerimizin bir araya gelmesiyle semt meclisleri kurulmakta. Şu ana kadar toplam kırk dokuz mahalleyi kapsayan 6 semt meclisi kuruldu. Remzi Oğuz Arık, Güvenevler, Aziziye, Ayrancı, Güzeltepe mahallelerini kapsayan ‘Ayrancı Semt Meclisi’ de bu dönem için kurulması kararlaştırılan ilk meclisimiz olacak.

Devamını oku

Tarihe direnen Ayrancı’nın son bağ evlerinden: Mıhçıoğlu bağ evi

Varlığını şimdilerde Dafne Restoran olarak sürdüren Ayrancı’nın ayaktaki dört bağ evinden biri Mıhçıoğlu bağ evidir. Ankara’nın sayfiyesi Ayrancı bağlarında başlayan hikayesi bugüne kadar devam ediyor. 1946 yılında Anafartalar Caddesi’nde
Garanti Bankası’nın kuruculardan olan Mıhçıoğlu ailesinin fertleri Ayrancı’da yaşamaya devam ediyorlar.

Devamını oku

Daha iyi bir yaşam için: Katılım

Proje üzerinde örgütlenmek çok önemli. Gençlik Konseyi tabii ki çalışmalarını yapsın, ilkeler, politikalar saptasın, önersin ama projeleri tanımlayın. Bunlar öyle projeler olsun ki sonuçta insanların bir kazanımı olsun çünkü insanlar ancak sonucunda bir şey kazanacakları süreçlere katılıyorlar. Yoksa olmuyor.

Devamını oku

Bir küçük dut meselesi

Koca bir ağaç, dalları meyvelerin ağırlığı ile sarkmış ona bakıyor. Ağacın dallarındaki meyveleri görünce aklına kendi oturduğu sokaktaki diğer meyve ağaçları geliyor. Ne çok dut ağacı var Ayrancı’da!

Devamını oku