Yollardaki tabela kargaşası

Yollardaki düzenlemeler; işaretleme, sinyalizasyon, yol çizgisi, hız limitleri gibi işlerin hepsi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na tabii olarak yapılıyor. Bu bir zorunluluk. Yollarda herhangi bir kaza veya benzer bir sıkıntı olduğunda, geriye dönük bir hukuki süreç başladığında bilirkişiler işaretlemelerin bu kitapta emredilen kurallara uygun yapılıp yapılmadığına bakar. Bu nedenle bu standartların dışına çıkılamaz. Yönlendirme tabelaları dışında kamu kurumları da dahil özel işletmeler, oteller vb yönlendirme tabelası asamazlar.

Devamını oku

Bir kent hakkı olarak “adlandırma hakkı”

Bir yere ad vermek bir şeyi diğerinden ayırır, tanımlar, görünür kılar ve farkı inşa etmek anlamına gelebilir. Kentte kişilerin neye, nasıl ad verdiğini takip etmek kente ilişkin hakkın kimde olduğunun cevabını verir. Buradan çıkan adlandırma kararları çoğunlukla bir siyasi mesaj gönderme, siyasal alanı genişletme gibi reflekslerle yapılır. Sokağa ilişkin kararlar alınırken o sokakta oturan kişilere sorulmaz. Bu, bir bakıma adlandırmaya ilişkin sokağın veya semtin sahip olduğu adlandırma hakkının gaspıdır.

Devamını oku

Sokak tabelalarında direniş ve sanat

Tıpkı avangard kelimesinin kökeninde yer alan öncü birlik anlamında olduğu gibi, toplumun geleceğine dair öncü bir rol üstlenmek isteyen sanat üreticileri de vardır. Bunların bazıları ise sanatlarını icra etmek ve direniş için sokak tabelalarını kullanır!

Devamını oku

Ayrancı’da yürümek

İnsanlar önce temel ihtiyaçları için yürürken günümüzde daha çok spor yapmak ya da gezmek gibi amaçlarla yürüyüş yapmaktadır. Yürümenin güvenli olması kaldırımlardan tutun da tabelalara kadar birçok konuyu ilgilendirir. Araç öncelikli kentlerden yaya öncelikli kentlere geçiş sürecinde ulaşmak ya da gezmek için yürüme eyleminin gerçekleştirileceği mekânın yürümeye uygun olması gerekmektedir. Yürünebilir kent yaşanabilir kentin de göstergesidir.

Devamını oku

Rengarenk giriş seçenekleri ile Ayrancı-II

Başkentin simgelerinden Atakule kavşağından Hoşdere Caddesi ve akşamları Sheraton’ın dev bir gece lambası olarak poz verdiği Şili Meydanı’nın her biri Ayrancı’ya gelen ve gidenler için “Hoş geldiniz” ve “Güle güle” diyerek gönülleri sıvazlayan kapılardır.

Devamını oku

Vecdi Candemir’in ardından

Ayrancı’ya değer katan isimlerden Vecdi Candemir’i 4 Haziran 2023 tarihinde kaybettik. Heykeltıraş ve ressam olan Candemir antika dünyasının ve Ayrancı Antika Pazarı’nın en değerli simalarındandı.

Devamını oku