Çankaya Kent Konseyi Gençlik Meclisi çalışmalarına başladı

Çankaya Kent Konseyi, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 76. maddesine dayanarak hazırlanan Kent Konseyi Yönetmeliği’ne göre kuruldu. Ekim 2009 yılında kurulan ve son genel kurulunu 2019 yılında yapan konsey yönetmeliğinin 4. Maddesi ise meclisler ve çalışma gruplarından bahsediyor. Gençlik meclisleri, gençlerin kent yönetimine katılım sağlaması açısından oldukça önemli. Bu çerçevede Çankaya Kent Konseyi Gençlik Meclisi de Ocak 2021 tarihinde çalışmalarına başladı.

Pandemi gibi zorlu bir dönemde bu çalışmaya başlamak, katılımın önemine vurgu yapıyor; katılımın her dönem ve şartta gerekli olduğunu bize hatırlatıyor. En küçük yönetim birimi olan mahalleden başlayarak kentin ve ülkenin yönetimine katılım şart. Çankaya Kent Konseyi Gençlik Meclisi de Çankaya ilçesi sınırlarında yer alan üniversite kulüpleriyle ve semt meclisleriyle görüşmeler yaparak ortaklaşa çalışmayı, gençlerin sorunlarını tespit ederek çözüm üretmeyi ve katılımı teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda, online olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “Kadınların Yeri Nerede?” başlığı ile iki oturumdan oluşan bir çalışma yapıldı. Çalışmanın birinci oturumu Doç. Dr. Emel Memiş ile “Pandemide Görünmez Emek” konusunda gerçekleşti. İkinci oturumda da “Üniversiteli Kadınlar Tartışıyor” başlıklı bir forum düzenledi. Gençlik Meclisi çalışmalarına her kesimin katılımı, çalışmaların etkililiği ve çeşitliliği açısından önemli.  Biz de Ayrancım Derneği olarak Çankaya Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile semtimizin ve Çankaya’nın gençlerini Gençlik Meclisi çalışmalarına davet ediyoruz. 

Fotoğraf Yarışması

Ayrancım Gazetesi herkese açık Zıtlar konulu, ödüllü fotoğraf yarışması düzenliyor. Yarışmaya katılmak için Ayrancı semtinde çekilmiş en fazla 5 eseri 20 Haziran 2021 tarihine kadar ayrancimgazetesi@gmail.com adresine mail yoluyla göndermek gerekiyor.

Devamını oku

Tarihi mezarlığa inşaat izni

Yüzyıl öncesine kadar Ankara’nın yaklaşık olarak üçte bir nüfusunu oluşturan Ermeni Katolik cemaatine ait olduğu saptanabilen Ulus’taki mezarlık, inşaat kazısı sırasında ortaya çıkan kemiklerle gündeme geldi. Bulunan insan kemikleri Anadolu Medeniyetleri Müzesi tarafından incelemeye alındı. Buna rağmen, inşaat devam etmekte ve mezarların olduğu alana beton dökülmekte.

Devamını oku

Beton ve yaşam

Bir yanda bin yıldır ayakta durabilen tarihi yapılar diğer yanda depremde un ufak olan binalar. Günümüzde beton, toprağın nefes almasına engel olacak kadar, insanların canına mal olacak kadar hatalı kullanılmasaydı belki onu sanat olarak görebilir, bu da betona karşı düşüncelerimizi değiştirebilirdi.

Devamını oku

Duygusal yeme nedir?

Duygularınızı ve stresinizi bastırmak için mi yiyorsunuz? Bu yazıda bulacağınız ipuçları, duygusal yemeyi azaltmanıza, içinizden gelen isteklerin ayrımına varmaya ve duygularınızı beslemek için daha tatmin edici yollar bulmanıza yardımcı olabilir.

Devamını oku

Ayrancı’nın en eski “Eskici”si

Ayrancı’nın antikacı/eskicileri ile sohbetimizi bu sayımızda “Eskici” ile gerçekleştirdik. Ayrancı’da hepsi birbirinden farklı ve dinlemesi çok keyifli hikâyeleri olan çok sayıda antikacı/eskici var. Güzin Hanım ve Muharrem Bey ile de antikacılık ve eskicilik üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku