Mahallede Sanat

Ayrancı birkaç sene öncesinde kadar sakinliği ve içe dönük yaşam tarzı ile bilinen bir semtti, şimdi yeni açılan mekanları, dükkanları ve atölyeleri ile kabuk değiştiriyor.

Devamını oku

Elçilik bahçelerini mahalleye katmak

Güvenli bir mahallenin (Ayrancı) parçasıyız ama sınırların anlamı yok ettiği bir dünyada yaşıyoruz. Hepimizin birlikte yaşadığı, mekanlarında birarada oturduğu, yollarında rastgeldiği, sınırları değil sevgiyi ve doğalı birlikte kucaklayacağımız bir yaşam mümkün.

Devamını oku

Bir ahir zaman mahallesi: Ayrancı

Yıllarca Küçükesat’ta yaşayıp Çankaya’ya 7-8 yıl önce taşındım. Beni, o yıllarda Küçükesat’a coğrafi olarak bu kadar yakın fakat kültürel olarak da o kadar uzak Çankaya’dan ayıran görünmez sınırlar yıllar içinde birer birer kayboldu. Benim sınıfsal konumum bir ölçüde değişse de, semte atfedilen itibar, semtin nüfus profili ve karakteri idi asıl değişen.

Devamını oku

Hafıza mekânsaldır: Yüksel Sokak*’taki memur heykeli üzerine

90’ların başında Yüksel Yaya Bölgesi’ni sanatsal ve kültürel anlamda desteklemek adına yapılan heykellerden birinin yerini 30 yıl sonra değiştirdiler. Şimdi bir ağacın önünde neredeyse saklanmış, hatta ayak altından kaldırılmış gibi duran “amca” farkına bile varılmayan bir mekânsal hafıza yıkımı darbesine doğru bakıyor.

Devamını oku