İngiliz Albay’ın gözünden 1876 Ankara’sı

1876 yılında İstanbul’dan Batum, Kars, Van’a kadar 5 ay sürecek yolculuğa çıkarak Rusya ile savaş durumunda bölgenin direncini rapor etmeye çalışan İngiliz Albay Burnaby’nin bu yolculuk sırasında tuttuğu notlar, dönemin Ankara’sına dair değerli bilgilere ışık tutuyor.

Devamını oku

Yeni yılın ilk film önerileri

Özellikle belli yaş grupları için geleneksel anlamıyla televizyonculuk giderek daha da silikleşiyor ve televizyon karşısında geçirdiğimiz vaktin büyük çoğunluğunu stream platformları oluşturuyor. Bu platformlarda da onca seçenek içerisinde “ne izleyebilirim” sorusunun cevabını hemen bulmak kolay değil. Ben de bu sayıda Ayrancım Gazetesi okurları için kendi arşivimden 3 film incelemesi paylaşıyorum. İyi seyirler!

Devamını oku

Yöresel bir lezzet: Basbousa

Basbousa, bin 200’lü yıllarda Mısır’da üretilen Şam tatlısının tarihteki ismi. Arapça’da parlak anlamına geliyor. Ayrancı’da ise Hoşdere caddesinde Mayıs 2016’da beri faaliyet gösteren bir tatlıcının adı.

Devamını oku

Ankara’da afet riski var mı? 

Ayrancı’da afet eğitimleri başlıyor. Bu nedenle mahalleliyle Ayrancı semtinin afetler karşısındaki durumunu ve hazırlığını konuştuk. “Ankara ve Ayrancı’da bir afet beklentiniz var mı, ne tür afetler olabilir, siz bu afet durumuna karşı hazırlıklı mısınız” diye sorduk. Mahalle sakinlerinden aldığımız yanıtlar şöyle:

Devamını oku

Hedef bin afet gönüllüsü

Ankara Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Mutlu Gürler, “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin en az bin kişilik bir eğitimli ve donanımlı gönüllü ordusunun Türkiye’nin dört bir yanındaki afetlerde sahaya inebilecek seviyede hazır olmasını istiyoruz.”

Devamını oku

Yılbaşında neden hindi yeriz? 

2022’nin bu ilk günlerinde aklıma takılan bir konu var; acaba yılbaşlarında neden hindi yenir ve neden sadece yılbaşı masalarının baş kahramanıdır? Bu soruların kökeni 19. yüzyıla kadar giden bir hikayesi var.

Devamını oku