Yabancı seyyahların gözünden eski Ankara: Tournefort

Fransa kralı XIV. Louis tarafından doğu ülkelerine (Levant) seyahat etmek için görevlendirilen botanikçi Tournefort 19 Ekim – 3 Kasım 1701 tarihleri arasında Ankara’yı ziyaret eder. Seyyah kentin tarihi eserlerinden ve dünyaca ünlü moher kumaşının kaynağı olan tiftik keçilerinden çok etkilenir.

Devamını oku

Doğum günlerinde neden pasta yeriz?

Kutlama fikri Antik Mısır’dan firavunların taç giyme törenlerinden, doğum günü partisi ise Roma aristokratlarının doğum günü kutlamalarından geliyor ama asıl kutlama fikri, 15. yüzyılda karşımıza çıkıyor: Almanya’da çocuklar için yapılan Kinderfest festivalinde.

Devamını oku

Taksiler neden sorun oldu?

Plaka rantı, açlık sınırında çalıştırılan kiralık şoförler, siyasi gücü kullanarak onlarca taksiye sahip olan rantiyerler, kaba kuvvetle mahallenin güvenlik sorunu haline gelen taksiciler, kaldırımlarda, parklarda yapılmış taksi durakları derken önümüzde bir sorun odağı olarak duran taksi meselesine Ayrancı’dan bir bakış…

Devamını oku

Yaya ve bisikletli haklarını şehir hakkı perspektifinden okumak

Bisikletli ve yaya haklarının şehir hakkı temelinde talebi, basitçe bir kentsel mekâna erişim talebi değildir, kente dair bütünsel bir mücadelenin parçasıdır. Geniş kaldırımlara, yayalaştırılmış caddelere, kaliteli toplu ulaşıma, güvenli bisiklet yollarına, paylaşımlı bisiklet sistemlerine, kiralama istasyonlarına ve daha birçok uygulama ve imkânâ ihtiyacımız var ama bunlara erişimde hakkaniyeti sağlamayı planlama masalarının öncelikli gündemi kılmak da ancak şehir hakkı mücadelesinin sınıfsal temelde örgütlenmesiyle mümkün.

Devamını oku

Mevsimsel beslen sağlığını koru

Mevsiminde yenilen gıda, doğru güneş ışığına ve mevsim koşullarına göre yetiştiği için hem lezzet açısından hem de besleyicilik açısından oldukça önemli. Mevsimsel beslenmenin doğaya ve üreticiye de birçok faydası var.

Devamını oku