Duvardaki Gözcü

Tilki gözlemek yapmam gereken bir yan görev. Esas görmem gerekenler farklı. Evet, insanlar… İnsanlar sınırı geçemiyorlar. Yani buna izin vermiyoruz. Onları durdurmak için farklı protokollerimiz var. Çok karmaşık bir şey değil gerçi.

Devamını oku

Konut hakkını talep etmek-kenti talep etmek*

Sırtı bize dönük olduğundan yüzünü göremesek de o ifade, en temel sosyal ekonomik haklardan biri olan konut hakkının ihlalinin, kimi zaman baskı ve şiddetle, kimi zaman kent güzelleştirme /yenileme adları altında veya mega projeler eliyle, olmadı Olimpiyatlar, dünya kupaları gibi mega etkinlikler bahanesiyle, ya da felaket kapitalizmiyle, kimi zaman da bizzat yasalar vasıtasıyla yüzlerimize nakşedilmesiydi.

Devamını oku

Eski binalar yenilenirken bütün ağaçların kesilmesine ne diyorsunuz?

Ayrancım Gazetesi olarak bu köşede bu kez Ayrancı’nın yeşil bir semt olmasını(!) gündemimize aldık ve “Otopark için, eve gölge yaptığı için, reçine damlattığı için, sokağı görmeyi engellediği için kesilen kırk yıllık ağaçlar için ne düşünüyorsunuz” diye sorduk. Mahalle sakinlerinden aldığımız yanıtlar şöyle:

Devamını oku

Türkiye Kent Konseyleri’nin gündemi iklim

Türkiye Kent Konseyleri Platformu 27. Genel Kurulu 16-17 Ekim 2021 tarihlerinde Edirne’de ’’İklim Krizi’’ ana temasıyla gerçekleştirildi. Sonuç bildirgesinde; iklim krizinin yıkıcı etkilerinin artık uzak bir zamanda olmayacağı, gündelik hayatımızın içerisinde olduğu ve bir an önce harekete geçilmesi gerekliliği ifade edildi.

Devamını oku

Ağaç mı, araç mı?

Yaşadığımız küreye ağır geliyoruz; üzerinde yaşadığımız toprakları da hoyratça, bir çekirge sürüsü edasıyla yiyoruz. Kentleri mi? Onu da betona, asfalta ve egzoza boğarak ilerliyoruz. Ağaçsız, bahçesiz semtlere/kentlere doğru koşar adım gidiyoruz.

Devamını oku