Ayrancı semtinin kuşları-1

Covid-19 sürecinde daha önce duymadığınız ötüşleri duyduğunuzu, görmemiş olduğunuz kuşların farkına vardığınızı gözlemliyor musunuz? “Meğer ne çok kuş varmış” diyor musunuz? Bu çok doğal, evlerde izoleyiz, ister istemez dikkatimiz bahçelere yöneldi, yürürken araçlardan, cafelerden gelen sesler kesildiğinden, kuşların ötüşleri daha belirgin ve dikkatimizi çelen kalabalıklar da yok, ağaçlara bakmaya başladık. Yani, kuşlar görünür hale geldi.

Devamını oku

Ayrancı köyün kavalcısı: Ekim Yavuz

Yaşadığınız yer; doğasıyla, sokağıyla, canlılarıyla, yaşamın keyfiyle güzeldir. Hele bir de insanı/insanları dayanışmacı, iyilik düşkünü, yardımı-sever, kolektif ve kendini büyük görmüyor ise, işte o mahallede yaşamak insana keyif verir. Ayrancı’da da böyle insanlarımız var, bunlardan biri de Ekim Yavuz

Devamını oku

Kasetçi dükkanı TEOŞ

80’lere kadar yaşadığım hemen her semti bir kasetçi dükkanı ile hatırlıyorum. Hoşdere caddesi 3. duraktaki TEOŞ, işte bu kasetçi dükkanlarından biriydi. Evlerimizi TEOŞ’da doldurduğumuz kasetler süsler, o kasetlere girecek şarkıların listelerini oluşturmak en sevdiğimiz aktivitelerden biri olurdu. Yine balkonların hayatımızın önemli alanlarından biri olduğu zamanlardı; balkonlarda uzun zamanlar geçirilir, kuş pisliklerinden şikayet etmek kimsenin aklına gelmezdi.

Devamını oku

Remzi Oğuz Arık: Bir bilim insanının hazin öyküsü

Ayrancı’da bir mahallemizin adı olarak bildiğimiz fakat hayatıyla ilgili pek bilgi sahibi olmadığımız Remzi Oğuz Arık’ın Toroslar’da başlayıp yine Toroslar’da trajik bir olayla sonlanan, hayatı boyunca vatanını seven bir bilim insanı olan ve tesadüfen siyasete giren hazin öyküsü

Devamını oku

Umur Cevrem: Semt meclisi, semti kucaklamalı

Katılımcılığın artması adına Kent Konseyleri, Semt Meclisleri çok önemli bir mekanizma. Ancak benim en çok önem verdiğim konu katılım. Katılım süreçleri çok iyi tanımlanmalı ve Semt Meclisleri’nde en yüksek oranda mahalle temsili sağlanmalı. Yoksa mahalleden kopuk bir organizasyonun verimli olacağını düşünmüyorum. Temsilin sağlanmasındaki en önemli unsur muhtarlar mutlaka Semt Meclisi’nin içinde bulunmalılar.

Devamını oku

Ahmet Uçar: Ayrancı uyumlu ve hoşgörülüdür

Ayrancı semt meclisiyle ilgili ihtiyaç tabii ki var. Talebin de var olduğu toplantıya yetmiş civarında katılımcının hazır bulunduğundan anlaşılmaktadır.
Ayrancı, Ankara’nın kentli hakları ve kentli bilincinin yüksek olduğu bir semtidir. Örgütlenme, katılımcılık ve yönetim konularında toplantıya katılanların çok ötesinde bir ilginin olacağı kanısındayım.

Devamını oku