Yoksulluk

Yoksullaşıyoruz

Ankara’daki yoksulluk sınırını 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 13.88’lik artış gösterdi.
2020 yılında kentimizdeki yoksul nüfus sayısı bir önceki yıla göre 20 bin artarak 549 bine ulaştı.

Devamını oku

Obezite Raporu

TBMM Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu, 2.5 yıllık çalışmaların sonucunda “Obezite Raporu”nu yayınladı. Halk sağlığını tehtid eden bu salgın karşısında alınacak önlemler neler?

Devamını oku
Çevre hakkı ve kentsel dönüşüm

Çevre hakkı bağlamında kentsel dönüşüm

Ayrancı gibi bölgelerde kentsel dönüşüm projeleri uygulanırken yıkılan sadece apartmanlar değil. Ön ve arka bahçeler tamamen inşaat alanı içinde kalması nedeniyle tüm ağaçların kesilmesi ve bu ağaçlarda yaşayan hayvanların göç etmesi ya da yaşam alanı bulamayıp ölmesi de çevre hakkına uygun değil. Ayrıca kentsel dönüşüm projesinde göz ardı edilen yeşil alan zorunluluğunun da mevcut yeşil alanlara zarar vermeden sağlanması konusu da gözden kaçmamalı.

Devamını oku

Bake&Joy Dessert Coffee

Bake&Joy’u Ayrancı’da açmamızın iki nedeni var; Ayrancı’nın mahalle havasını koruması ve Ayrancı sakinlerinin gustosunun yüksek olması, kafe kültürünü yaşatan ve bundan keyif alan insanlar olması…

Devamını oku

Hoşdere Caddesi’nin Gemi Evi

Mimar Danyal Tevfik Çiper’in “Gemi Ev” olarak bilinen yapısı, kent belleğine yerleşmiş bir modern mimarlık örneğidir. 1970’de kullanılmaya başlanmış olan yapı, Hoşdere Caddesi ile Fuar Sokağı’nın köşesinde, 51 yıldır semtin nirengi noktalarından biridir. Son zamanlarda esnaf tarafından “Gemili Ev” olarak da adlandırılır oldu. Mimarlık dünyası ise binayı ünlü Guggenheim Müzesi’ne referansla konumlandırır.

Devamını oku

Dr. Aylin Yaman: Pandemiyle mücadele liderlik işidir

Dünya’da Covid-19 mücadelesinde en büyük başarı aşıda sağlandı. Türkiye’de sürecin başında kurulan Bilim Kurulu’nu çok destekledik fakat maalesef kurulun önerileri her zaman dikkate alınmadı. Çıkarılması gereken en büyük ders, Türkiye’de 1. Basamak Koruyucu Hekimliğe ve Bioteknoloji’ye yatırım yapılmamasının bedelinin ağır olduğu idi.

Devamını oku

Gökteki Kelimeler

Gördüğüm her kelimeyi okumaya çabalarken yıllardır doğru dürüst gökyüzüne bakmadığım aklıma geldi. Başlarımız ekranlara dönük yaşamaya o kadar alışmıştık ki etrafımızda olan biten şeylerden hiç haberimiz yoktu.

Devamını oku

Cin Ali Müzesi

Yaşları 30 ile 50 arasında olan hemen herkese okuma öğreten Cin Ali’nin şimdi müzesi var. Cin Ali müzesinde sergilenen her şeyin de bir öyküsü… Müzede duran pul ıslatma süngerinin bile.

Devamını oku

Kuzgun’da bir vaha

Kuzgun Sokak’ta bir apartmanın bahçesinde kış uykusuna yatan kaplumbağalar uykudan kalkalı çok oldu. Okçuluk branşında ülkemizi milli sporcu olarak temsil etmiş Tülin Cavlı’nın o güzel bahçesinde sizi 8 kaplumbağa, 3 bıldırcın, mama vakti gelen kediler, kaplumbağalara selam vermeden geçmeyen köpekler ve o çok özlediğimiz yüz yüze sohbete davet ediyoruz.

Devamını oku