Farabi alt geçidi graffitileri

Geçtiğimiz yılın Ekim, Kasım aylarından beri Farabi alt geçidinin duvarlarında bir hareketlilik söz konusu. Önce prens figürüne benzeyen çalışma belirdi sonra çiçekler güneşler… Belediye çalışanları bir taraftan graffitileri silerken Çankaya’nın çeşitli muhitlerindeki apartmanlara belediye izniyle dev resimler çiziliyor.

Devamını oku

Ayrancı anneleriyle “çocuk ve kitap”

Ayrancı anneleri olarak 5-10 yaş grubundaki çocuklarımız için biraraya geliyoruz. İstiyoruz ki, onlar da kitaplarla tanışsınlar, kitaplarla dostluklarını pekiştirsinler, kitapların bize sunduğu o muhteşem hayal dünyasında kendi yaratıcılıklarını geliştirsinler.

Devamını oku

Ayrancı’nın damadı İlhan İrem’e saygı duruşu

Aramızdan ayrılan usta sanatçı İlhan İrem’in, 1991 yılında hayatını birleştirdiği, gençliğini Ayrancı’da geçiren Hansu İrem, eşinin hayranlığını uzun süre içinde büyütmüş. Magnafantagna’nın Ölümü kitabının aracılık ettiği çiftin metafizik tanışma hikayesi ise “Kozmik Yenge” lakabının hakkını veriyor.

Devamını oku

Pelin Ceylan’ı koruyamadık

Ayrancı’da bir kadının yaşamı erkek şiddetiyle ellerinin ucundan kayıp gidiyor. Dayanışmasıyla övündüğümüz Ayrancı’nın orta yerinde çaresizlik içinde boğazımızda bir koca düğüm ile kalıveriyoruz.

Devamını oku

Ankara’da toplu taşıma ücretsiz olabilir mi?

Büyük kentlerde şehiriçi ulaşım uzun zamandır bir sorun olarak tartışılıyor. Özel halk otobüslerinin kontak kapatarak belediyeyle pazarlığa oturmasından sonra aklımızdaki soru şu; toplu taşımanın belediye tarafından ve ücretsiz olması yapılması mümkün mü?

Devamını oku

Ücretsiz toplu taşıma mümkün

Barınma, beslenme, eğitim kadar ulaşım da bir hak. İnsanların her türlü aktivitesinin ulaşım yoluyla sağlanabileceğini göz önünde tutarsak bu hak neden ücretsiz olmasın? Çok mu ütopik geliyor kulağa?

Devamını oku

Ücretsiz ulaşım mümkün

Kamusal ulaşımı, bir kentsel hak olarak kabul edebiliriz. Bu bakımdan herkes için ücretsiz kamusal ulaşım sağlanmasının öne sürülebilecek bir sav olduğunu düşünüyoruz. Bu yazıda da ücretsiz kent içi ulaşımın kısa-orta ve uzun erim bakımından ne tür yarar ve anlam üretebileceği üzerinde durduk.

Devamını oku